Ordu’da demir ustalarının zorlu mesaisi: Sıcaklığı bin 500 dereceye ulaşan ateş karşısında oruç

İHA

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte hem oruçlar tutuluyor hem de çalışanlar işlerini sürdürüyor.

Zor ve ağır işlerde çalışanlar dinlenerek çalışmalarını devam ettirirken, sıcak ustaları ise sıcaklığı kimi zaman bin 500 dereceyi aşan ocağın başında ekmek parasını çıkarmaya çalışıyor.

Ham madde demirler yüksek dereceli ocaklarda kızdırılıp, dövülerek şekillendiriyor.

Atölyede üretilen tarım aletleri, özellikle Karadeniz Bölgesi’nde satışa sunuluyor.

Kocaeli’nin Perşembe ilçesinde sıcak demirci ustası Cemil Döner, 36 yıldan bu yana tartım aletleri üretim mesleğini sürdürdüğünü söyledi.

“Ocağın sıcaklığı bin 500 derece”

Çalıştıkları ocağın demiri saniyeler içerisinde erime noktasına ulaştırdığını belirten Cemil Döner, “Saman alevi gibi değil, kömür alevi olduğu için daha uzun soluklu sıcaklık veriyor. Ramazan ayı, 11 ayın sultanı. İnsan sultanını karşılarken illaki zorlanacak. Meslekte 36 yıl oldu, orucu bıraktığımızı hiç bilmiyoruz.

Hele ki bu yıl daha da kolay. Çalıştığımız malzemeye göre sıcaklık kimi zaman bin 500 derecelere ulaşıyor. Bu durumlarda biraz zor oluyor.” diye konuştu.

“Meslek ölüyor”

Sıcak demir ustası Cemil Döner, mesleğin gelecek kuşaklara aktarılmadığını ve çırak olmadığına dikkat çekerek, “En azından hobisi olup da gördüğünü kapan kişiler bunlardan belki bir nebze de olsa bir şey öğrenebilir. Mesleği gelecek nesillere taşımanın peşindeyiz ama 36 yıldır bu işi yapıyorum maalesef son nesilim, benim dahi çırağım yok.” ifadelerine yer verdi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x