Işıkçılar’ın yayın organı Türkiye Gazetesi MEB Bakanı Yusuf Tekin’in isyanını yazdı: Böyle gitmez

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, AKP Strateji Kuruluna öğretmen atamaları ve yeni mülakat sistemi hakkında bir sunum yaptı.

Işıkçılar’a ait yayın organı İhlas Medya Grubu içinde bulunan Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, sunumda mülakat sistemi hakkında konuşan Tekin, dikkat edilecek maddeleri sıraladı. Buna göre, Bakan Tekin, “Mülakatı yapacak komisyonlarda görevli olanlar, kimi sınav ettiğini bilmeyecek. Adaylara kod verilecek. Karşısında kim olduğunu bilmeyecek komisyon üyeleri. Merkezî bir sistem olacak, bilgisayar üzerinden seçilerek mülakata girecekler. Aday da komisyon da o an öğrenecek hangi komisyonda mülakata gireceğini, komisyon üyeleri de karşılarındaki adayların kim olduğunu bilmeyecek. Adaylar aldıkları puanı, mülakat biter bitmez öğrenecek. Mülakat süreçleri kamera ile kayıt altına alınacak. Öğretmen adayına genel kültür sorusu sorulmayacak” dedi.

YENİ BİR DÜZENLEME ŞART

Öğretmen atamalarındaki 20 bin sayısının beklentinin altında kaldığını kaydeden Bakan Tekin, “Atanamayan dediğimiz 500 bin civarında kişi var. Çok kısa süre içinde bu rakam bir milyonu yakalayacak. Bir yandan da sistemde 100 bin civarında norm fazlası öğretmen var. Bu böyle devam edemez. Benim düşüncem üniversitelerdeki öğretmenlik bölümlerinin yeni bir yapıya kavuşturulması. Örneğin, sosyal bilgiler öğretmenliği veya tarih öğretmenliği diye bir bölüm yerine, sadece sosyal bilgiler ve tarih bölümü olabilir. Bu bölümleri bitirenler, illa ki ‘öğretmen olacağız’ düşüncesinden uzaklaşmalı. Sadece ihtiyaç olacak kadar öğretmen mezun edilmeli.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x